Ev Köftesi Nasıl Yapılır?

Ev Köftesi Nasıl Yapılır? için yorumlar kapalı

Köfte, her yaşta insanın severek yediği, ülkemizde elli çeşidi, dünyada üç yüze yakın türü olan enfes bir tattır. İsterseniz ekmek arasında, isterseniz pilav yanında olsun köfte reddedilemez. Düşünmesi bile ağızları sulandıran, olsa da yesek dediğimiz köfte için yapması ayrı bir keyif yemesi ayrı bir keyif enfes köfte tarifleri hazırladık. Anne köftesi tarifi, içli köfte tarifi, İsveç köfte tarifi, çiğ köfte tarifi sadece bunlardan bazıları. Hazırsanız başlayalım.

Köfte tarifi basittir, hazırlaması kolaydır, yemesi ise ayrı keyiftir. Köfte deyince akan sular durur. Akıllara yanında salata, piyaz, pilav, ayran ile donatılmış bir sofra gelir ve anında keyifler yerine gelir. Ülkemizde yöresine göre değişen, adını ve tadını şehrinde alan enfes köfte tarifleri bulunmaktadır. Üstelik köfte dünyada çok tüketilen ve birbirinden leziz çeşitleri olan bir yemektir. Anne köftesi gibi yoktur ama farklı köfte tarifleri ile sofralarınıza tat katacak köfteler sizleri bekliyor. Peki köfte nasıl yapılır?

KÖFTE TARİFİ – PRATİK KÖFTE TARİFLERİ

Köftenin kısa tarifi kıymanın değişik şekillerde kızartılmış halidir diyebiliriz. Fakat sadece kıyma ile yapılmaz. İçine katılan baharat, harç ile farklı bir isim alır. Yöresine göre isim değiştirir ama tadı ile ağızları sulandırır köfte. Mangalda, tavada, fırında türlü türlü pişirme yolları vardır. Ülkemizde bilinen köfte çeşitlerinden bazıları şunlardır; Adana köfte, Adapazarı Islama Köfte, Akçaabat Köftesi, Akhisar köfte, Balık Köftesi, Bandırma köfte, Besmeç, Biga köftesi, Birlik köfte, Bolu Mengen köfte, Cızbız köfte, Çiğ köfte, Dalyan Köfte, Diyar köfte, Ekşili köfte, Fındık köfte, Hasanpaşa köftesi, İçli köfte, İnegöl köfte, İskeçe köfte, İskendurun köfte, İslim köfte, İzmir köfte, Kadınbudu köfte, Mercimek köftesi, Mücver köfte, Odun köfte, Patates köfte, Piraziz köftesi, Rosto köfte, Saray köfte, Satır köfte, Sucuk köfte, Sultanahmet köftesi, Sulu köfte / Misket köfte, Suluyağlı köfte, Şiş köfte, Tekirdağ köftesi, Terbiyeli köfte, Tire köfte, Tükürüklü köfte, Yalıköy köftesi, Yayla köfte, Çine Köftesi, Muğla Köftesi, Pideli Köfte…

KLASİK KÖFTE TARİFİ

İşe en basitinden klasik köfte tarifi ile başlayalım. Gereken malzemeler şunlar;

1 soğan

Yarım demet maydanoz

500 gr dana kıyma

1 yumurta

1 çay kaşığı zeytinyağı

1 çay kaşığı kimyon

1 çay kaşığı karabiber

Tuz

KLASİK KÖFTE NASIL YAPILIR?

Öncelikle soğanı rendeleyip maydanozu kıyın. Sonrasında kıyma, maydanoz, soğan, yumurta, zeytinyağı, isteğine göre baharat ve tuzu ekleyerek yoğurmaya başlıyoruz. Bu yoğurma süresine göre malzemeler daha iyi bütünleşip dağılması önlenmiş olacaktır. Sonrasında yine keyfinize göre büyüklükte parçalar koparıp yassılaştırın. İçinin tam pişmesini istiyorsanız kalınlığına dikkat edin. Son olarak tavada ya da ızgarada pişirin.

X
Top